Sve blagodati cejlonskog cimeta

4 Min Read

Cejlonski cimet je vrsta cimeta koja se uzgaja na širi području u Sri Lanki, a neki stručnjaci smatraju da je najkvalitetniji cimet na svijetu. Ova vrsta cimeta ima mnoga pozitivna svojstva za zdravlje i koristi se u različite svrhe.

Prvo, cejlonski cimet ima visok sadržaj antioksidansa, što znači da pomaže u borbi protiv slobodnih radikala u tijelu. Slobodni radikali su molekule koje nastaju prirodnim procesima u tijelu, ali ih također možemo dobiti iz hrane i okoliša. Prekomjerni broj slobodnih radikala u tijelu može dovesti do oštećenja stanica i razvoja bolesti.

Cejlonski cimet također pomaže u reguliranju razine šećera u krvi. Neka istraživanja su pokazala da ova vrsta cimeta može pomoći u snižavanju šećera u krvi kod osoba s dijabetesom. Osim toga, cimet također može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti, jer ima anti-upalna svojstva i može pomoći u smanjenju nivoa lošeg holesterola u krvi.

Cejlonski cimet se također koristi u tradicionalnoj medicini za liječenje probavnih tegoba, kao što su nadutost i bolovi u trbuhu. On također može pomoći u smanjenju simptoma prehlade i gripe, jer ima antivirusna svojstva.

Os aside, cejlonski cimet se često koristi u kuhanju zbog svog specifičnog, slatko-gorčastog okusa. Može se koristiti u različitim jelima i pićima, od slatkih do slanih.

Blagodati cimeta:

  • Pun je antioksidansa koji su nužni našem tijelu u borbi protiv slobodnih radikala koji ga oštećuju. Antioksidansi usporavaju starenje i štite od mnogih bolesti.
  • Ima protuupalna svojstva i pomaže u borbi protiv raznih infekcija i popravlja oštećeno tkivo.
  • Smanjuje rizik od srčanih bolesti jer smanjuje nivo lošeg holesterola i triglicerida koji mogu oštetiti krvne žile, a povećava nivo dobrog holesterola koji uništava onaj loš.
  • Regulira metabolizam tako da poboljšava osjetljivost na hormon inzulin koji je odgovoran za metabolizam ugljikohidrata i masti u tijelu kao i za transport šećera iz krvi u ćelije.
  • Može pomoći u snižavanju nivoa šećera u krvi jer jedan sastojak cimeta djeluje na ćelije tako da oponaša inzulin. To značajno poboljšava apsorpciju glukoze u ćelije, ali djeluje sporije nego sam inzulin.
  • Ima pozitivan učinak na neurodegenerativne bolesti koje karakterizira progresivan gubitak strukture i funkcija ćelija u mozgu. Dva najčešća tipa ovakvih bolesti su Alzheimerova i Parkinsonova bolest.
  • Pomaže u borbi protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija, odnosno za to je zaslužan cinamaldehid, glavni aktivni sastojak cimeta. Uspješno liječi i infekcije respiratornog trakta uzrokovane gljivicama, prenosi healthline.com.
  • Štiti od karijesa i smanjuje loš zadah upravo zahvaljujući antimikrobnom učinku koji ubija mikroorganizme i sprječava njihov rast.
  • Pomaže u gubitku kilograma, a posebno je učinkovit u kombinaciji s medom. Na primjer, prokuhajte pola kašićice cimeta i kašičicu meda u malo vode (oko 1,5 dcl). Pola te tekućine popijte ujutro na prazan želudac, a pola prije spavanja. I tako svaki dan.

Cassia cimet se osim za jelo, koristi i za lokalnu primjenu (nanošenje na kožu) kao sredstvo protiv insekata.

Izvor: prirodno-ljekovito.net

Share this Article